Letní tábor – ano nebo ne?

Na táboře si děti najdou vždy nějaké kamarády

Prázdniny se kvapem blíží a mnoho rodičů již nyní musí řešit známou Nerudovskou otázku „kam s ním“ – i když v tomto případě nejde samozřejmě až tolik o věc, jako o zajištění prázdnin pro svoji ratolest. Pokud máte fungující babičky a dědečky, pak se velká část prázdnin dá pokrýt s jejich pomocí. Pokud se však musíte spoléhat sami na sebe a vaše dítko je již školou povinné, pak s největší pravděpodobností budete uvažovat o pobytu na táboře.

Zde však rodiče často stojí před nelehkým rozhodováním. Dát dítě na tábor či nikoliv? Některé děti se na tábor těší, jiné musíte k odjezdu přemlouvat. Přesto i děti, které se táborového dobrodružství nemohou již dočkat, jsou často při odjezdu nervózní a mnohdy i uplakané.

Kdy je vhodné poslat dítě na tábor?

Především je důležité si ujasnit, že jasná pravidla pro to, zda-li je vaše dítě schopné tábor zvládnout, neexistují. Samozřejmě velkou roli hraje věk dítěte, i když každé dítě je na tábor připraveno v jiném věku. Jde o záležitost čistě individuální (jeden sourozenec zvládne táborový pobyt v 6 letech, druhý je pak zralý třeba až v 8 či 9). Záleží na psychice i fyzickém stavu dítěte.

Zaměření táborů je široké – co takhle v indiánském stylu?

Jestliže vaše dítě tábor rezolutně odmítá, nenuťte jej a raději ještě třeba rok počkejte. Může se totiž stát, že pro nepřipravené dítě se bude jednat o traumatizující zážitek, díky kterému jej na tábor již nikdy více nedostanete. A to by byla škoda, ne J.

Důležité také je, abyste dítě dostatečně motivovali a informovali. Vaše dítě bude určitě zajímat, jak to na takovém táboře probíhá, můžete si také prohlédnout fotografie z předchozích turnusů. Vysvětlete mu, jaké znalosti na táboře získá, ideální je poslat dítě na letní tábor, který si skutečně na 100% užije. Pokud miluje koně, pošlete jej na tábor se stejným zaměřením, miluje-li sport, pošlete jej na tábor sportovní. V současnosti je nabídka skutečně pestrá, existuje celá řada táborů se specifickým zaměřením.

Informace jsou důležité

Samozřejmě, že nejdůležitější jsou informace. Snažte se o táboře, na který své dítě posíláte zjistit co nejvíce, zejména pak:

  • kolik zde bude dětí,
  • co vše je zahrnuto v ceně tábora,
  • jak je to s hygienou,
  • jak zkušení jsou vedoucí, kteří tábor vedou,
  • jaká bude běžná náplň dne v táboře,
  • jak je to se stravou a pitím,
  • bude-li přítomen zdravotník apod.

Tento příspěvek byl přečten198 krát!