Červená Lhota – zámek, který neztrácí své kouzlo

Renesanční zámek Červená Lhota zná díky zfilmované Zlatovlásce či O štěstí a kráse asi každý milovník pohádek. Pokud jste se tedy letošní dovolenou rozhodli strávit v malebných jižních Čechách a neláká vás už ani Hluboká ani Český Krumlov, pak by se určitě cílem vašeho výletu měl stát tento malebný zámek.

Proč je Červená Lhota červená?

Červená barva je pro tento zámek typická, nese díky ní i své jméno. Zámek ale vždy červený nebyl. Pověstí, proč je tomu tak, je více…podle jedné z nich na zámku žil příliš zboží muž s manželkou, které vadilo, že se muž neustále modlí k obrovskému kříži. Chtěla jej proto vyhodit z okna ven, bohužel však vypadla a její krev ulpěla i na fasádě zámku. Protože nešla žádnou jinou barvou než červenou přebarvit, byl celý zámek natřen na červeno. Jiná pověst pak hovoří o společení s ďáblem…konec je ale vždy stejný.

To by vás mohlo zajímat…

Zámek byl obydlen až do 1/2 20. století knížecí rodinou Schönburg-Hartenstein, která však musela- přestože byla rakouské národnosti a za války s Němci nespolupracovala – na základě Benešových dekretů zámek v roce 1945 opustit. V pozdějších letech zámek sloužil různým účelům, dokonce jej chtělo koupit Ministerstvo zemědělství. Díky však prozíravosti místního správce, který těsně před podpisem kupní smlouvy vypustil rybník, čímž způsobil zvýšený výskyt hmyzu a nepříjemného zápachu, k prodeji naštěstí nedošlo a my se tak můžeme kochat krásami tohoto nevšedního zámku.

Zámek Červená Lhota a prohlídkové okruhy

Zámek v roce 2017, kdy jsme jej navštívili, nabízel 3 prohlídkové okruhy:

  1. Historické interiéry 1. patra – okruh trvá cca 50 minut a představuje autentický byt posledních majitelů zámku. Okruh je určen pro max. 25 osob. Cena 100,- Kč / dospělou osobu.
  2. Podkrovní pokoje – okruh trvá cca 30 minut a představuje pokoje posledních dětských obyvatelů zámku. Okruh je určen pro max. 10 osob. Cena 80,- Kč / dospělou osobu.
  3. Sklepení – okruh trvá cca 15 minut a představuje pokoje posledních dětských obyvatelů zámku. Okruh je určen pro max. 50 osob. Cena 30,- Kč / dospělou osobu.

Kromě klasických prohlídkových okruhů můžete využít i nabídky romatické projížďky na lodičkách po rybníce obklopující zámek (pokud jste tedy ochotni si lodičku “vyčekat”, protože je na ně skutečně “nával”) . Děti se pak mohou povozit na koních.

Informace:

Červená Lhota 1
378 21 Kardašova Řečice

web: www.zamek-cervenalhota.cz

e-mail: cervenalhota@npu.cz

správa zámku a rezervace prohlídek:  +420 384 384 228

Fotogalerie

 

Tento příspěvek byl přečten156 krát!

Facebookrss
Facebook