Informace, rady i tipy na dovolenou a výlety
Recenze
Krásy hradů a zámků
Facebook
Twitter

Slunce je život, ale může i ublížit. Jak se před ním (nejen) na dovolené chránit?

Letní dovolená se obvykle nese v duchu relaxace a sní spojeným opalováním. Jen málokdo si chce udržet kůži jako z alabastru – symbolem zdraví je dnes bronzová. Nehledě na to, že působení slunečních paprsků vnímáme jako velmi příjemné a má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Mnohé studie prokázaly výrazný vliv na psychiku, zlepšení syntetizace vitamínu D a v neposlední řadě podporu vylučování melatoninu. Bohužel nic není dokonalé a přílišné slunění může vyvolat nežádoucí zdravotní komplikace. A protože se blíží letošní dovolenková sezóna, zopakujte si základní pravidla ochrany pokožky. Budou se vám hodit!

Proč je ochrana pokožky před sluncem důležitá?

Máte za to, že se v souvislosti s ochranou kůže dělá zbytečné rušno? Jakmile se seznámíte s možnými následky dlouhodobého působení slunečních paprsků nadměrné intenzity, změníte názor. Kromě tzv. spálení (sluneční erytém) kůže předčasně stárne. Zároveň jde o první příčinu rakoviny kůže. Rizika v podobě úžehu, očního zánětu, fotosenzitivní reakce a alergie na slunce se oproti ní jeví jako zanedbatelná.

Záleží na typu pokožky

Jednotlivé typy pokožky reagují na působení slunečního záření různými způsoby. Fotosenzitivitu vyjadřuje stupnice fototypů. Odborníci rozlišují šest kategorií, kromě barvy pokožky hrají roli také barva vlasů, přítomnost/absence pih a schopnost opálení. Zatímco člověk spadající do první kategorie má pokožku bílou, hodně pih a nikdy se neopálí, fototyp VI má pokožku černou, žádné pihy a nikdy se nehrozí mu spálení.

Logicky platí, že osoby světlejšího fototypu potřebují krémy na opalování s vyšším stupněm ochrany.

Jak kůži chrání opalovací krém?

Péče o pokožku vystavenou slunci spočívá v aplikaci opalovacího krému. Přípravek filtruje UVB a UVA záření, přičemž filtrační schopnost udává tzv. SPF (Sun Protection Factor).

Při výběru opalovacího krému zohledněte svůj fototyp a prostředí, ve kterém se budete pohybovat. Nejúčinnější jsou přípravy s SPF 50 a více. Poskytují vysoký stupeň ochrany i v případě velmi intenzivního slunečního záření. Neméně důležitým kritériem výběru je odolnost proti vodě.

Odborníci přisuzují 4 z 5 případů stárnutí kůže právě slunečním paprskům. Jev, ke kterému dochází při kontaktu pokožky s UVA a UVB zářením se nazývá fotostárnutí a může se projevit tvorbou nevzhledných pigmentových skvrn, hlubokých vrásek i teleangiektázií (lokalizované nahromadění drobných žilek). Oba typy záření poškozují kožní buňky, elastin a kolagen. V krajním případě spouští rakovinu kůže. Rychleji stárnou především části těla, které jsou slunečnímu záření vystavovány pravidelně – hřbety rukou, dekolt, předloktí a samozřejmě obličej.

Pozn. Tento článek je komerční.