Informace, rady i tipy na dovolenou a výlety
Recenze
Krásy hradů a zámků
Facebook
Twitter

Jak se připravit na dovolenou a nezbláznit se

Čas dovolených je v plném proudu a kromě příjemné relaxace přináší i určité problémy a starosti. Málokdo má totiž před vytouženou dovolenou vše perfektně naplánované a zařízené tak, aby vše proběhlo hladce. Pojďte si s námi projít pár rad, jak přežít stres před dovolenou a nezbláznit se.

Výběr dovolené je vždy o kompromisu

Dovolená
Dovolenou vybírejte s ohledem na všechny zúčastněné.

Samotný výběr dovolené patří jistě k nejžhavějšímu problému, zejména pak v početnější rodině, kde jsou navíc děti různých věkových kategorií. Zde se asi velice těžko shodnete na společném programu. Je proto velice důležité najít takový tip dovolené, která bude vyhovovat všem zúčastněným, i když s menšími ústupky – např. pro malé děti blízkost dětského hřiště, pro teanegery bazén, pro partnera kulturní památky apod. Výběr dovolené se může ukázat být složitý i v případě cesty s partnerem. Ženy rády tráví dovolenou relaxací na pláži moře. Muže zase tato aktivita nebaví. Je proto třeba zvolit nějaký kompromis, aby nedošlo ke zbytečným konfliktům a abyste si dovolenou užili skutečně všichni.

Potřebné věci vyřizujte včas

Samotná příprava na cestu pak vyžaduje často řadu zařizování a nákupů. Pokud cestujete do zahraničí, zkontrolujte si, zda máte platný pas, zda máte vhodné pojištění, zda máte vše potřebné pro bezproblémový pobyt v cizí zemi. Pokud chcete na dovolenou cestovat se svým čtyřnohým mazlíčkem, ujistěte se, zda je možno jej do příslušného hotelu či penzionu možno vzít. Mohli byste totiž snadno cestu zakončit tím, že se budete muset vrátit a pro svého Ťapku či Micku hledat náhradní hlídání. Pokud s vaším zvířátkem cestovat nechcete a nemáte přátele či známé, kteří vám jej pohlídají, můžete je svěřit např. do psího hotelu, kde nebudou po dobu vaší nepřítomnosti strádat.

Na letiště cestujte s předstihem

Pokud jste se rozhodli odletět za teplem k moři a cestujete letadlem, pak je třeba se na letiště dopravit s dostatečným časovým předstihem – tj. minimálně 1 hodinu, nejlépe však 2 hodiny před odletem. Určitě je lepší mít časovou rezervu, než se pak po cestě stresovat, že odlet nestihnete. Na letiště můžete odcestovat buď pomocí MHD (pokud jste z Prahy či Brna) nebo autem. Auto je možné nechat do příletu zaparkované na letišti, ale v tom případě počítejte s náklady pohybujícími se kolem 2.000. Kč / týden. Parkování na letišti Václava Havla je bohužel velice komplikované a rozhodně ne levné  – ovšem ne nemožné. Nejčastější a také nejlevnější alternativa je ta, že vás na letiště doveze nějaký ochotný rodinný příslušník či známý.