Informace, rady i tipy na dovolenou a výlety
Recenze
Krásy hradů a zámků
Facebook
Twitter

Dovolená v centrální Dalmácii v říjnu? Šance poznat všechny tváře regionu

 

Hlavní výhoda shánění ubytování v Chorvatsku last minute na konci září nebo v říjnu je jasná – příznivá cena. Za týdenní pobyt v pěkném apartmánu ušetříte více než 100 euro než uprostřed sezóny. Ale jaké další benefity může takový pobyt nabídnout? Není to šílené vydávat se do centrální Dalmácie na podzim?

Tak za prvé, podzim v této části Chorvatska je něco jiného, než český podzim. Žádný chlad a plískanice se nekonají. Může sice pršet, ale po většinu času na začátku října stále ještě svítí sluníčko a rtuť teploměru se může dotknout příjemných 25°C. Opalovací krém si určitě přibalte a plavky také! Moře vyhřáté po krásném létu ještě se ještě nestihlo ochladit a tak ani koupání nemusí být nereálné.

Za druhé, coby návštěvník máte v této době konečně šanci poznat skutečnou tvář Chorvatska. Přijíždíte do země v době, kdy už všichni turisté z Německa, Polska i Česka vyklidili místa a po sezóně se život vrací do starých kolejí.

Naplno můžete vychutnat historickou krásu měst ležících v jižní části chorvatského dalmatského pobřeží.

Rogoznica (kde je hodně apartmánů dostupných pro last minute dovolenout) vás uchvátí množstvím krásných starých památek, jako je například kostel svatého Jana z Trogiru nebo záhadami opředená kaple Panny Marie na mysu Gradine. V Rogoznici se konají každý den vyhlášené trhy, na moři je bezpočet jacht, plachetnic, ale i parníků. A za pozornost také stojí nedaleké sladkovodní Jezero Dračích očí.

Jen 30 kilometrů na jih od Rogoznice se nachází v ústí řeky Krky Šibenik. Slavnému Dubrovníku je Šibenik podobný nejen vizuálně, ale i svojí historií – také toto město se pokoušeli postupně uchvátit Benátčané a Osmané. Proti dobyvatelům zde vznikly obranné stavby, jako je například Pevnost svatého Mikuláše, která je spolu s katedrálou svatého Jakuba dnes zapsaná na seznamu kulturního dědictví Unesco.

Jižně od těchto měst leží centrum regionu – druhé největší město Chorvatska Split. Snad každý někdy slyšel o Diokleciánově paláci, jenž vznikl před neuvěřitelnými 1700 lety. Město se dále chlubí bohatým kulturním životem, což zaštiťuje například Chorvatské národní divadlo s oceňovanými operními, činoherními a baletními představeními. Úctu vzbuzuje také rozlehlý splitský přístav.

Zkrátka, i na podzim je v Chorvatsku co dělat! Ideální volba pro ty, které stresují davy turistů, a naopak milují klid a hodně poznávání. Najděte levné ubytování v Chorvatsku a jeďte si užít krásnou zemi v netradičním čase.

Poznámka: Tento článek je komerční.